فریت و کارگو کلماتی با معنی مشابه اما مفهومی متفاوت

موضوع بار در حمل و نقل هوایی به دو دسته کلی فریت و کارگو تقسیم می‌شود. اغلب افرادی که با بار هوایی سرکار دارند این دو مفهوم را با هم اشتباه گرفته و گاهی نیز آن‌ها را به جای یکدیگر به کار می‌برند. در این مقاله قصد داریم به تعریف هر کدام از آن‌ها پرداخته و در مورد ویژگی‌های هر یک صحبت کنیم.

فریت

فریت بار مسافری

هر مسافر که قصد انجام سفر با هواپیما را داشته باشد، می‌تواند مقدار مشخصی بار با خود به درون هواپیما حمل کند. وزن این بار بسته به ایرلاینی که بلیط را از آن خریداری می‌نماید و نوع هواپیما متفاوت است و درون بلیط مسافر درج شده است. حال تصور کنید شما قصد مهاجرت و یا مسافرت طولانی مدت به کشوری را دارید و نیاز است وسایل حجیم و سنگین با خود حمل کنید. باری که بیشتر از ظرفیت مجاز شما است و نمی‌توانید آن را به داخل هواپیما ببرید. حال باید چه کرد؟

اینجاست که می‌توانیم از قابلیت حمل بار شخصی ایرلاین‌ها یا فریت استفاده نماییم. در واقع فریت بار نوعی بار خصوصی است که متعلق به افراد است و می‌تواند توسط ایرلاین‌ها و یا شرکت‌های حمل بار جابه‌جا گردد. در این حالت شما بار خود را به ایرلاین و یا شرکتی که خدمات فریت بار مسافری را انجام می‌دهند، می‌سپارید و ظرف مدت زمان بین 4 روز تا یک هفته در مقصد آن را دریافت خواهید کرد. البته باید توجه داشت که این زمان بسته به فاصله کشور مقصد و ایرلاین حمل کننده ممکن است متفاومت باشد.

در ارسال بار به این روش باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

  •  از بسته بندی مناسب استفاده نمایید و سعی کنید چیدمان وسایل به گونه‌ای باشد که حجم زیادی را اشغال نکند.
  • از قرار دادن مواد فاسد شدنی درون بار شدیدا خودداری نمایید.
  • چند روز از قبل از پرواز خود هماهنگی‌های لازم مانند پر کردن فرم‌های مربوطه، ارسال مدارک و تحویل بار به ایرلاین را انجام دهید تا در روند ارسال بار شما خللی ایجاد نگردد.
  • انتخاب ایرلاین مطمئن که بار شما را در سلامت کامل و به موقع به مقصد برساند.
  • لازم نیست تمامی اطلاهات خود را بر روی بسته بندی‌ها درج کنید. شرکت ارسال کننده خود اقدام به درج کد بارنامه شما بر روی بسته بندی‌ها خواهد کرد.

کارگو

فریت و کارگو

کارگو نیز مانند فریت نوعی روش حمل بار هوایی است اما با این تفاوت که ماهیت تجاری دارد. این روش بیشتر برای تجار و شرکت‌هایی که در زمینه صادرات و واردات فعالیت می‌کنند، کاربرد دارد. بارهایی که در حوزه کارگو قرار می‌گیرند معمولا دارای حجم و وزن زیاد می‌باشند. جابه‌جایی کارگو برعهده هواپیماهای مخصوصی است که برای حمل بارهای حجیم و سنیگن طراحی شده‌اند. از معروف ترین هواپیماهای مخصوص حمل کارگو می‌تواند به آنتونوف روسی و 747 دریم لیفتر آمریکایی اشاره نمود.

در ارسال کارگو بسته به نوع بار باید از بسته بندی مناسب استفاده گردد. گاهی حتی نیاز است از شرکت‌هایی که در این زمینه متخصص هستند استفاده نمایید چرا که بسته بندی درست و اصولی بسیار مهم است و افرادی که این کار را انجام می‌دهند باید از دانش و تجربه کافی بهره‌مند باشند تا بتوانید از سالم رسیدن بار خود به مقصد اطمینان حاصل نمایید.

 

 از این به بعد دیگر شما می‌دانید که کارگو و فریت چه تفاوت‌هایی با هم دارند و می توانید بسته به نیاز خود از آن‌ها به جا و درست استفاده نمایید. شرکت پارس سما ترابر با سابقه طولانی و تجارب موفق در این زمینه خدمات کارگو و فریت را به مشتریان خود ارائه می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید در 24 ساعت شبانه روز با همکاران ما در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو